آیت‌الله سید محمود طالقانی و جامعه روحانیت مبارز تهران امروز در اعلامیه‌های جداگانه‌ای از مردم خواستند تظاهرات باشکوه روز اربعین را در کمال نظم و انضباط برگزار کرده از هرگونه اقدامات و یا طرح شعارهای تفرقه‌افکنانه بپرهیزند و از همراه داشتن هرگونه شعار و نماد کمونیستی خودداری کنند. امام خمینی نیز خطاب به ملت ایران از امکان توطئه و ایجاد تفرقه در روز اربعین خبر دادند و نوشتند «من اعلام می‌کنم که اگر به اینجانب یا عکس اینجانب هر سّب و لعن و اهانتی بشود، مقابله و ایجاد تشنج حرام و مخالف رضای خداست. باید عموم مردم هشیار باشند (صحیفه امام، ج 5، ص 493) راهپیمایی اربعین قرار است فردا 29 دی برگزار شود. امام خمینی همچنین امروز در نامه‌ای به دکتر جلیل ضرابی به وی و آقایان طباطبایی، رضا صدر، احمد عزیزی و شهریار روحانی مأموریت دادند تا «با همکاری کارمندان سابق و علاقه‌مندان به حیثیت و شرافت اسلامی و ملی» سرپرستی سفارتخانه و کنسولگریهای ایران در آمریکا را به عهده بگیرند. (صحیفه امام، ج 5، ص 296). روزنامه‌ها با عنوان «هرج و مرج در سفارت ایران» نوشتند که اردشیر زاهدی سفیر شاه در آمریکا بر بقای خود در این سمت اصرار می‌ورزد اما دیپلماتهای دیگر با او سر ناسازگاری و مخالفت دارند. کیهان در این رابطه نوشت «سفارت ایران در واشنگتن سفارت شامپاین و خاویار نام گرفته و در شش سال گذشته که زاهدی در رأس آن بوده است، محل تجمع اشراف و پولداران و برپایی میهمانیهای تجملی و ریخت و پاش‌های فراوان بوده است.»
تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی که به فرمان امام خمینی از مقام خود استعفا کردند، امروز به 20 نفر رسید. سیدجلال تهرانی رئیس شورای سلطنت بامداد امروز برای گفت و گو با امام خمینی رهسپار پاریس شد.
امروز آسوشیتدپرس اعلام کرد جیمی کارتر رئیس جمهوری‌ آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران در زمینه حمایت آمریکا از بختیار اظهار داشت: «ما معتقدیم آیت‌الله خمینی به دولتی که اکنون طبق قانون اساسی تشکیل شده است فرصت موفقیت می‌دهند. البته قصد مداخله در امور داخلی ایران را نداریم. زیرا این سیاست را یک بار در ویتنام تجربه کردیم و نتیجه خوبی به بار نیاورد.»
امام خمینی در مورد تقاضای کارتر به سرعت واکنش نشان دادند و فرمودند: «در صورتی که دولتهای دیگر به خصوص ابرقدرتها در اوضاع داخلی ایران مداخله نکنند، آرامش و ثبات به کشور بازخواهد گشت.»
در آستانه راهپیمایی اربعین، امروز آخرین کارکنان خارجی شرکت نفت از ایران اخراج شدند. امروز همچنین سفارت آمریکا در تهران به اتباع خود توصیه کرد که روز اربعین از خانه‌های خود خارج نشوند. روابط عمومی ستاد ارتش نیز اعلام کرد به مناسبت راهپیمایی روز اربعین فرودگاه مهرآباد 24 ساعت بسته خواهد شد.
امروز محوطه دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف آن صحنه تظاهرات بود. در این تظاهرات دکتر آیت راجع به نظام سیاسی اسلام سخنرانی کرد. سپس تظاهرکنندگان به سوی منزل آیت‌الله طالقانی به راه افتادند و از آنجا برای پشتیبانی از خانواده‌‌های زندانیان سیاسی که در دادگستری متحصن شده بودند، عزیمت کردند.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک،
مرکز بررسی اسناد تاریخی، کتاب بیست و چهارم و
روزشمار تاریخ ایران، از مشروطه تا انقلاب اسلامی، نشر نامک
شنبه بیست و هشتم 10 1387
PersianMonth = 10;PersianDay = 27;Countdown_Month = 10;Countdown_Day = 27; function CountdownMonthChanged () {TV1 = GetElement('CountdownMonth').value;if (TV1 <= 6) {TV2 = 31;} else if (TV1 <= 11) {TV2 = 30;} else {TV2 = 29;}TSV1 = '';for (TV3=1; TV3 <= TV2; TV3++) {TSV2 = '';TV4 = (TV3 > 9 ? 2 : 1);for (TV5=0; TV5 <= TV4-1; TV5++) {TSV2 += "&#" + (1632 + parseInt(TV3.toString().substring(TV5, TV5 + 1))) + ";";}if (TV3 % 7 == 1) {TSV1 += " ";}if ((TV1 > PersianMonth) || ((TV1 == PersianMonth) && (TV3 > PersianDay))) {TSV1 += " "+ TSV2+ "";} else {TSV1 += " "+ "" + TSV2 + ""+ "";}}TSV1 = " "+ TSV1+ "
";ChangeInnerHTML('CountdownDaysLayer', TSV1);}CountdownMonthChanged();
امام خمینی امروز در اعلامیه‌ای مردم را به آرامش دعوت کردند و اعلام داشتند به زودی دولت موقت را تشکیل خواهند داد. ایشان در این اعلامیه خروج شاه از کشور را به عنوان یک پیروزی به مردم تبریک گفتند و از آنان خواستند به تظاهرات و شعارهای پرشور خود علیه حکومت و دولت‌‌ غاصبش ادامه دهند. امام همچنین از وزیران غیرقانونی خواستند استعفا دهند و راه خود را از راه ملت جدا نکنند. ایشان از نیروهای نظامی و انتظامی نیز خواستند به ملت بپیوندند. در پی صدور فرمان امام خمینی مبنی بر استعفای نمایندگان مجلسین، امروز گروه پارلمانی حزب پان‌ایرانیست مرکب از چهار نماینده، با صدور اعلامیه‌ای از نمایندگی مجلس استعفا کردند. همچنین هشت نماینده دیگر از گروه موسوم به اقلیت مجلس استعفای خود را تسلیم دکتر جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی کردند. امروز همچنین یحیی صادق وزیری وزیر دادگستری از مقام خود استعفا کرد و بختیار نیز استعفای او را پذیرفت.
در پی تظاهرات گسترده مردم، امروز اکثر کلانتریهای شهر اهواز تخلیه شد و مردم امور انتظامی را به دست گرفتند. امروز افسران و درجه‌داران و همافران پایگاه وحدتی دزفول به حمایت از انقلاب اسلامی و علیه رژیم حاکم اعتصاب غذا کردند. در آمریکا نیز 150 نفر از کارمندان سفارت ایران علیه اردشیر زاهدی دست به تظاهرات زدند.
امروز جامعه روحانیت تهران در اعلامیه‌ای مردم را به برگزاری راهپیمایی عظیم روز 29 دی (اربعین) دعوت کرد. در این اعلامیه گفته شد مقصد راهپیمایی میدان شهیاد (آزادی) خواهد بود.
از: انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی
کتاب بیست و چهارم
جمعه بیست و هفتم 10 1387

امروز 26 دی 1357، شاه پس از دریافت خبر رأی اعتماد مجلس سنا به شاپور بختیار، به اتفاق فرح ایران را به قصد آسوان مصر ترک کرد. در فرودگاه شاپور بختیار، دکتر جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی، دکتر اردلان وزیر دربار، معینیان رئیس دفتر مخصوص شاه، سپهبد بدره‌ای، سرلشکر نشاط و تیمسار قره‌باغی حضور داشتند. شاه هنگام خداحافظی گریان بود. پس از انتشار خبر خروج شاه از کشور در اخبار ساعت 14 رادیو سراسری، کشور غرق در شادی و هیجان شد. ایران در پی خروج شاه، شاهد یک جشن بزرگ ملی بود. تظاهرات خودجوش مردم بدون برنامه‌ریزی قبلی و با شادمانی و سرور از ساعت 14 شکل گرفت و تا پاسی از شب همراه با توزیع گل و شیرینی و نقل و روشن کردن چراغ تمام وسائل نقلیه عمومی و خصوصی، به صدا درآوردن بوق اتومبیل‌ها و رقص و پایکوبی و شادمانی مردم توأم شد. به طوری که تمام دکان‌های قنادی و گل‌فروشی به سرعت خالی شد. این صحنه‌ها در سراسر کشور نیز جریان یافت. سربازان در کنار خیابانها ایستاده و بسیاری از آنان در ابراز وجد و سرور مردم، همراهی می‌کردند. امروز آخرین مجسمه‌های شاه و پدرش از میادین تهران و شهرستانها تخریب و به زیر کشیده شدند. امام خمینی اعلام کردند نمایندگان مجلسین و اعضای شورای سلطنت سمتی ندارند و باید هر چه زودتر استعفا دهند. اما بختیار مدعی شد من به اتکاء قانون و به عنوان یک نخست‌وزیر مسئول، از تمام اختیارات و امکانات خود برای جلوگیری از هرج و مرج و تجاوز به حقوق مردم عمل خواهم کرد. امروز تصاویر مختلفی از امام خمینی در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی به جای عکس شاه نصب شد.

 


از: انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی، کتاب بیست و چهارم

پنج شنبه بیست و ششم 10 1387
مام خمینی امروز به مناسبت فرارسیدن اربعین امام حسین(ع) از مردم ایران خواستند که در این روز راهپیمایی و تظاهرات را یک وظیفه شرعی و ملی بدانند و با این حرکت، نظام شاهنشاهی را دفن کنند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی اعلام دارند. امام در این پیام به موضوعاتی چون به سرقت رفتن گندم از سیلوها توسط مأمورین دولت، هوشیاری نظامیان در برابر نابودی تجهیزات نظامی مهم توسط آمریکاییان، توصیه به کشاورزان در کاشت گندم دیم، رسیدگی بانکها به کشاورزان، هشدار به بانکهای خارجی در تحویل دادن اموال نامشروع خاندان پهلوی به آنان، احتراز وکلای مجلس از رفتن به این مکان، ادامه تظاهرات در دانشگاهها پس از بازگشایی آنها، کناره‌گیری اعضاء شورای سلطنت و معرفی اعضای شورای انقلاب اسلامی اشاره کردند. (صحیفه امام، ج 5، صص 447 تا 479)
امروز ارتشبد قره‌باغی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران گفت و گوی مطبوعاتی داشت. وی در این مصاحبه گفت که اطمینان می‌دهم ارتش کودتا نخواهد کرد و تصویر دیگری از ارتش که خلاف قرائت رسمی شاه و دیگر دولتمردان بود ارائه داد و گفت که نظامیان برادران و بستگان ملت هستند و وظیفه ارتش دفع از ملت در برابر دشمنان داخلی و خارجی است. (آیندگان، ش 3265، ص 1 و 2) با وجود این اقدام به کودتا همچنان در دستور کار دولتمردان آمریکا بود. در مکالمات به جای مانده از ژنرال هایزر با مقامات آمریکایی آمده است که فرماندهان نظامی روی این نقشه کار می‌کنند.
شاپور بختیار امروز از مجلس سنا رأی اعتماد گرفت. از 41 سناتور حاضر 38 نفر رأی موافق، یک نفر رأی مخالف و دو نفر دیگر رأی ممتنع دادند.
امروز یکی از افسران عالی‌رتبه مستشاری آمریکا در منطقه شمیران به طرز مرموزی کشته شد. وی سرهنگ «آرتور. دبلیو. هاین» نام داشت و رئیس ستاد بزرگ مستشاری ارتش آمریکا در ایران بود.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی، کتاب بیست و چهارم
چهارشنبه بیست و پنجم 10 1387
امام خمینی امروز در مصاحبه‌ای با خبرنگار روزنامه لیبرال چاپ توکیو و اوزاکا در برابر این پرسش که حکومت اسلامی چه نوع حکومتی است گفتند «حکومتی است که صد در صد متکی بر آراء ملت باشد به شیوه‌ای که هر فرد ایرانی احساس کند با رأی خود سرنوشت خود و کشور خود را می‌سازد و چون اکثریت قاطع این ملت مسلمان هستند بدیهی است که باید موازین و قواعد اسلامی در همه زمینه‌ها رعایت شود (صحیفه امام، ج 5، صص 448 و 449)
امروز در پی حتمی شدن خروج شاه از کشور، شورای سلطنت در حضور محمدرضا پهلوی تشکیل جلسه داد. اعضای شورا عبارت بودند از: محمد سجادی رئیس مجلس سنا، جواد سعید رئیس مجلس شورای ملی، شاپور بختیار نخست‌وزیر، علیقلی اردلان، عبدالله انتظام، ارتشبد قره‌باغی رئیس ستاد ارتش، علی‌آبادی، سید جلال‌الدین تهرانی و محمد وارسته.
بر اساس گزارش روزنامه‌ها امروز هتل آمریکاییان در خیابان بزرگمهر طعمه حریق شد. همچنین یک اتومبیل متعلق به آمریکاییها در خیابان دانشگاه آتش زده شد.
مردم کرمان امروز سه مجسمه بزرگ که در میدانهای شهر نصب شده بود پایین کشیدند. مجسمه اول شاه سوار بر اسب در میدان اول بلوار، مجسمه دوم شاه ایستاده در میدان باغ ملی و مجسمه سوم رضاشاه با شنل در میدان ژاندارمری بود.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی
کتاب بیست و چهارم
 
 
همچنین :
- شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر حکومت پهلوی برای فرونشاندن خشم مردم، دستور انحلال ساواک را صادر کرد.
-  اردشیر زاهدی سفیر ایران در امریکا: امریکا اگر شاه را به حال خود بگذارد تا سقوط کند، برای همیشه ایران را از دست خواهد داد.
- امام خمینی طرح رژیم شاه برای دستگیری و محاکمه نصیری رئیس ساواک را عوامفریبانه خواندند.

سه شنبه بیست و چهارم 10 1387
X