آیت‌الله سید محمود طالقانی و جامعه روحانیت مبارز تهران امروز در اعلامیه‌های جداگانه‌ای از مردم خواستند تظاهرات باشکوه روز اربعین را در کمال نظم و انضباط برگزار کرده از هرگونه اقدامات و یا طرح شعارهای تفرقه‌افکنانه بپرهیزند و از همراه داشتن هرگونه شعار و نماد کمونیستی خودداری کنند. امام خمینی نیز خطاب به ملت ایران از امکان توطئه و ایجاد تفرقه در روز اربعین خبر دادند و نوشتند «من اعلام می‌کنم که اگر به اینجانب یا عکس اینجانب هر سّب و لعن و اهانتی بشود، مقابله و ایجاد تشنج حرام و مخالف رضای خداست. باید عموم مردم هشیار باشند (صحیفه امام، ج 5، ص 493) راهپیمایی اربعین قرار است فردا 29 دی برگزار شود. امام خمینی همچنین امروز در نامه‌ای به دکتر جلیل ضرابی به وی و آقایان طباطبایی، رضا صدر، احمد عزیزی و شهریار روحانی مأموریت دادند تا «با همکاری کارمندان سابق و علاقه‌مندان به حیثیت و شرافت اسلامی و ملی» سرپرستی سفارتخانه و کنسولگریهای ایران در آمریکا را به عهده بگیرند. (صحیفه امام، ج 5، ص 296). روزنامه‌ها با عنوان «هرج و مرج در سفارت ایران» نوشتند که اردشیر زاهدی سفیر شاه در آمریکا بر بقای خود در این سمت اصرار می‌ورزد اما دیپلماتهای دیگر با او سر ناسازگاری و مخالفت دارند. کیهان در این رابطه نوشت «سفارت ایران در واشنگتن سفارت شامپاین و خاویار نام گرفته و در شش سال گذشته که زاهدی در رأس آن بوده است، محل تجمع اشراف و پولداران و برپایی میهمانیهای تجملی و ریخت و پاش‌های فراوان بوده است.»
تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی که به فرمان امام خمینی از مقام خود استعفا کردند، امروز به 20 نفر رسید. سیدجلال تهرانی رئیس شورای سلطنت بامداد امروز برای گفت و گو با امام خمینی رهسپار پاریس شد.
امروز آسوشیتدپرس اعلام کرد جیمی کارتر رئیس جمهوری‌ آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران در زمینه حمایت آمریکا از بختیار اظهار داشت: «ما معتقدیم آیت‌الله خمینی به دولتی که اکنون طبق قانون اساسی تشکیل شده است فرصت موفقیت می‌دهند. البته قصد مداخله در امور داخلی ایران را نداریم. زیرا این سیاست را یک بار در ویتنام تجربه کردیم و نتیجه خوبی به بار نیاورد.»
امام خمینی در مورد تقاضای کارتر به سرعت واکنش نشان دادند و فرمودند: «در صورتی که دولتهای دیگر به خصوص ابرقدرتها در اوضاع داخلی ایران مداخله نکنند، آرامش و ثبات به کشور بازخواهد گشت.»
در آستانه راهپیمایی اربعین، امروز آخرین کارکنان خارجی شرکت نفت از ایران اخراج شدند. امروز همچنین سفارت آمریکا در تهران به اتباع خود توصیه کرد که روز اربعین از خانه‌های خود خارج نشوند. روابط عمومی ستاد ارتش نیز اعلام کرد به مناسبت راهپیمایی روز اربعین فرودگاه مهرآباد 24 ساعت بسته خواهد شد.
امروز محوطه دانشگاه تهران و خیابانهای اطراف آن صحنه تظاهرات بود. در این تظاهرات دکتر آیت راجع به نظام سیاسی اسلام سخنرانی کرد. سپس تظاهرکنندگان به سوی منزل آیت‌الله طالقانی به راه افتادند و از آنجا برای پشتیبانی از خانواده‌‌های زندانیان سیاسی که در دادگستری متحصن شده بودند، عزیمت کردند.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک،
مرکز بررسی اسناد تاریخی، کتاب بیست و چهارم و
روزشمار تاریخ ایران، از مشروطه تا انقلاب اسلامی، نشر نامک
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X