سازمان اطلاعات و امنیت رژیم شاهنشاهی در سندی نوشت: پیش قدمی آیت الله خمینی در مخالفت با عملیات اصلاحی اعلیحضرت همایونی و دولت، موجب تمرکز قدرت‌های روحانی در اطراف وی گردیده است.

قاطعیت و شجاعت امام در مواجهه با دستگاه ظلم و ستم و استبداد، ایشان را به عنوان مشخص ترین رکن جامعه روحانیت ایران از ابتدای شکل‌گیری نهضت معرفی کرده است.

روحانیون در داخل و خارج کشور با توجه به تلاشها و ایستادگی امام خمینی (ره) در مقابل اقدامات محمد رضا پهلوی کمترین شبهه‌ای در سپردن سکان هدایت انقلاب ایران به دست باکفایت ایشان نداشتند و این مسئله حتی در روزهای آغازین شکل‌گیری نهضت اسلامی و مردمی ایران برای عوامل رژیم شاهنشاهی و در راس آنان ماموران ساواک نیز مشهود و ملموس بود.

سند محرمانه ذیل که در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه هزار و سیصد و چهل و دو ( چهل و یک روز قبل از 15 خرداد) توسط مامور ویژه سازمان اطلاعات و امنیت رژیم شاهنشاهی به نگارش درآمده است، مبین این حقیقت است.

متن این سند ساواک که با عنوان گزارش اطلاعات داخلی و با موضوع "موقعیت آیت الله خمینی در مجامع روحانی" نوشته شده و برای اولین بار در آستانه پانزدهمین سالگرد امام راحل(ره) منتشر می شود، چنین است:
« اقدامات مخالفت آمیز چند ماه اخیر آیت الله خمینی و پیشقدمی مشارالیه در مخالفت با عملیات اصلاحی اعلیحضرت همایونی و دولت موجب تمرکز قدرت‌های روحانی در اطراف وی گردیده و بخاطر همین مرکزیت هم اکنون حوزه‌های علمی مذهبی خارج از ایران نیز نامبرده را مشخص‌ترین رکن جامعه روحانیت ایران می‌شناسند و تلگراف تسلی آمیز واقعه اخیر از جانب آیت‌الله حکیم خطاب بوی، نتیجه همین شاخصیت اوست و وی نیز عملاً داعیه مرجعیت را دارد.»

منبع:خبرگزاری فارس


دسته ها : اسناد انقلابی
سه شنبه بیست و چهارم 10 1387
X